KATEGORIE KOL

Horská kola

Horská kola, nebo-li MTB, jsou určena k pohybu v terénu. Nezastaví je nerovnosti, kameny či kořeny na cestě. Díky plášťům s terénním vzorkem zvládají dobře i mokro a bláto. O pohodlí se u horských kol stará odpružená vidlice nebo je dokonce odpružená i zadní stavba (u celoodpružených kol). Horská kola se dají bez problémů použít i na silnici, ale počítejte, že budete pomalejší než cyklisté na silničních nebo trekingových kolech. Pokud milujete cyklistiku v přírodě mimo provoz automobilů, nemusíte pátrat dál. Tato kategorie patří k nejoblíbenějším.

Kros

Tato jízdní kola jsou určena v pohybu především po silnicích, zpevněných cestách, nebo do lehčího terénu. Jde o ideální kola pro cykloturisty. Kombinují vlastnosti silničních kol a kol horských. Z MTB využívají předností odpružené vidlice. Ze světa silniční cyklistiky je pro ně zase typické použití většího průměru kol a "rychlejších" převodů. Pláště jsou užší oproti horským kolům a mají jemnější vzorek. Pokud jste turisté, kteří většinu času tráví na silnicích, občas zabrousíte na lesní cestu, potom vám budou tato kola vyhovovat.

Treking

Jde o kola shodná se skupinou krosových kol. Hodí se i do stejných terénů. Nejlépe si rozumí se silnicemi a zpevněnými cestami. Na rozdíl od krosových kol bývají trekingová kola už z výroby osazena větším množstvím příslušenství. Jde zejména o blatníky, nosiče, či světla. Opět jde o ideální bicykly pro cykloturistiku. Cyklista na nich může vyrazit v každém počasí i na delší výlety.

Silniční kola

Tradiční kategorie jízdních kol. Jak už název signalizuje, jsou určena na silnici. V terénu není možné tato kola použít díky úzkým plášťům a jejich dalšímu osazení. Silničky jsou nejrychlejší kola a je na nich možné za stejný čas ujet nejdelší vzdálenosti. Jsou také nejlehčí. Tato skupina kol zažívá novou renesanci i u nás a stále více cyklistů je používá jako hlavní kolo nebo jako doplněk k MTB. Stejnou kategorii kol používají závodníci v tradičních silničních tour.

Městská kola

Potřebujete se nějak dopravit do práce nebo na nákup? Potom se vám bude hodit městské kolo. Městská kola jsou uzpůsobena pohybu po městských silnicích a chodnících. Počítají s tím, že na nich pojede člověk v civilním necyklistickém oblečení. Posed bývá velmi vzpřímený a pohodlný. Kola jsou často osazena nosiči, či blatníky, nebo se dá toto příslušenství lehce doplnit. Oblíbené jsou v této kategorii (nejenom u žen) tzv. sukňové rámy, které vám umožní snadné nasednutí a sesednutí z kola díky absenci horní rámové trubky.

Dětská a juniorská

Kola určená pro nejmenší cyklisty. Rozdělují se podle průměru kol do několika velikostí. V nejmenší 12" velikosti se dají už používat před třetím rokem věku dítěte. Dvě nejmenší velikosti 12" a 16" jsou vybaveny pravidelně pomocnými opěrnými kolečky a jednou rychlostí. U velikostí 20" a 24" už se setkáte i s měničem převodů (přehazovačkou) a odpruženými vidlicemi pro více pohodlí dítěte. 

Dámská kola

Tato jízdní kola jsou určena pro všechny cyklistky. Neliší se jen barvou rámu, ale především konstrukčními rozdíly. Počítají s menší výškou postavy a jinou délkou končetin. Pravidelně jsou u dámských kol k dispozici menší velikosti rámů. Na kolech se používají užší řídítka, dámská sedla, kratší kliky, brzdové páky a najdou se i další rozdíly. Pro většinu žen jsou lepší volbou než pánská/unisex kola.

Pánská/unisex

Kola určené nejenom pro muže. Jde o základní kategorii kol pro všechny dospělé cyklisty. Vybrat by si mezi nimi měl každý cyklista. Velikostně pokrývají spektrum od juniorů až po vysoké cyklisty.

Tabulka velikostí kol

Jak na správnou velikost jízdního kola? U volby velikostí můžete vyjít z přiložené orientační tabulky, ale pamatujte si, že velikosti rámů se velmi liší mezi jednotlivými kategoriemi kol i mezi jednotlivými značkami. Nejde proto dát nějaké jednotné přesné doporučení. Často jsou pro daného cyklistu vhodné i dvě velikosti a nestačí zohlednit jen tělesnou výšku. Pokud si nejste jistí správnou velikostí, raději nás kontaktujte a my vám pomůžeme s výběrem správné velikosti u konkrétního modelu kol.

VELIKOST KOL MODEX