Kategorie lyží dle výkonnosti

Objektivní zhodnocení vaší výkonnosti je při výběru lyží velmi důležité. Rozhodně totiž neplatí, že čím dražší lyže, tím lépe se vám na nich pojede. Lyže lze rozdělit na rekreační, sportovní a závodní modely a pro optimální zážitek z jízdy je třeba si vybrat náčiní z odpovídající kategorie.

Rekreační lyže

Tyto lyže jsou určeny pro začátečníky nebo příležitostné lyžaře, kteří nepreferují výkon a rychlost, ale mají rádi klidnou jízdu pohodovým tempem bez velké námahy. Rekreační lyže jsou lehké a měkké, často mají jádra z kompozitových materiálů, což zajišťuje jejich snadnou ovladatelnost a toleranci k lyžařovým chybám.

Sportovní lyže

Kategorie lyží pro jezdce, kteří rádi občas zrychlí a jedou agresivněji, ale občas chtějí zvolnit a jen tak se vézt. Jsou vhodné rovněž pro ambiciozní lyžaře, kteří se chtějí zlepšovat, ale jejich výkonnost zatím nestačí na závodní modely.

Sportovní lyže již mají tvrdší dřevěná jádra, někdy vyztužená dalšími materiály, jako je karbon, skelná vlákna, či slabší vrstva titanalu. Dokáží lyžaře podržet při rychlé jízdě, ale stále nabízejí jistou míru tolerance k chybám a nevyžadují stále maximální úsilí.

Závodní lyže

Tato kategorie se ještě dělí na komerční závodní lyže a modely určené pro oficiální závody mezinárodní lyžařské federace FIS.

Komerční závodní modely  

Vycházejí z konstrukce závodních modelů, ale většinou jsou o něco měkčí a nesplňují přísné parametry FIS pro oficiální závodní lyže (rádius, rozměry lyže apod.). Dělí se na závodní slalomky a závodní obřačky, tedy lyže pro krátký, respektive dlouhý oblouk.

Jsou určeny pro výborné lyžaře, kteří jezdí rychle a agresivně. Jejich vynikající jízdní vlastnosti se pořádně projeví pouze při jízdě s velkým fyzickým nasazením. Neodpouštějí chyby. Tyto lyže jsou velmi tvrdé a mají vyšší hmotnost. Nejčastěji mají dřevěná sendvičová jádra vyztužená i dvěma silnými titanalovými pláty a dalšími materiály.  

Závodní lyže FIS

Lyže, které splňují pravidla FIS pro oficiální závody. Dělí se na modely určené pro jednotlivé disciplíny, jako je slalom, obří slalom, super G či sjezd. Běžný lyžař by měl problémy tyto lyže ovládat. Vyžadují dokonalou techniku, sílu i fyzickou kondici. Část těchto lyží není v běžné nabídce, ale umíme je vám je dodat na základě zvláštní objednávky. Konkrétně prodáváme "ostré" závodní modely od značek Volkl,  Elan, Rossignol a Dynastar.

Kategorie lyží dle terénu a disciplíny

Lyže se dělí rovněž dle určení pro různé terény a disciplíny, či chcete-li styl jízdy. V tomto ohledu rozlišujeme lyže určené na upravenou sjezdovku, tedy zejména slalomové lyže a obřačky, dále lyže kategorií all mountain, cross a freeridové případně freestylové lyže.

 Někteří prodejci a výrobci používají i jiné členění kategorií lyží, připravili jsme proto pro vás i malý slovníček kategorií lyží pro rychlou orientaci.

Lyže na sjezdovku

Lyže určené na upravenou sjezdovku zahrnuje množství rekreačních lyží, kde by si měli vybrat lyžaři holdující spíše pomalejšímu tempu.

Modely pro pokročilejší lyžaře jsou prakticky shodné s kategorií komerčních závodních lyží, o níž byla řeč výše.Typický je pro ně úzký střed (66-70 mm), který usnadňuje přechod z hrany na hranu a tím rychlé střídání oblouků.

Nejlepší výkon podají na upravené, tvrdé sjezdovce, v běžných podmínkách většinou ráno a dopoledne, než se sníh rozjezdí a změkne. Jsou určeny pro lyžařské „fajnšmekry“, kteří ve velkém nasazení lyžují dvě, tři hodinky ráno, dokud je dobrý sníh, a pak jdou domů, nebo na odpoledne „přezují“ na jiný model.

All mountain

Univerzální lyže, které mají o něco širší střed, než obřačky či slalomky (70-80 mm). Zároveň jsou měkčí a jejich krojení odpovídá střední délce oblouku. Nejdou tak rychle z hrany na hranu a nejsou určené pro závodění, ale dobře a rychle vás povozí i na odpolední rozbité trati. Vydržíte na nich jezdit celý den i v horších sněhových podmínkách. Allmountain lyže se vyrábí v provedení jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé lyžaře.

Crossové lyže

Tato kategorie vychází z lyží určených na sjezdovku. Nabízí – a vyžaduje - podobný výkon, ale díky širšímu středu (70-80 mm) zvládne i horší sněhové podmínky či kratší výlet mimo pistu. Často mají také měkčí špičku pro lepší eliminaci vibrací v horším terénu. Vhodné modely najdete v sekci sjezdové lyže cross.

Freeride a freestyle

Lyže pro speciální lyžařské disciplíny. Freeride modely lyží jsou vhodné pro jízdu volným terénem mimo sjezdovku. Díky tomu jsou velmi široké (85 – 110 mm), aby se nebořily v hlubokém sněhu. Rovněž mívají zvednutou špičku a patku (tzv. rocker), aby z prašanu „vyplouvaly“ nahoru.

Freestyle lyže jsou konstruovány pro trikovou jízdu a skoky ve snowparku. Mají zvednutou špičku i patku pro snazší jízdu pozadu, bývají širší pod botou (85 - 95 mm) a dostatečně pružné, aby zvládly dopady po skocích.

Rádius lyží

Rádius lyží je hodnotou, která určuje, jak velký poloměr oblouku lyže při správném zatížení vyjedou. U slalomových lyží se hodnota radiusu pohybuje kolem 11 – 13 m, komerční obřačky mívají rádius 17 - 20 m. All mountain a crossové lyže se pak většinou pohybují mezi těmito hodnotami. Rádius volte podle toho, jak dlouhé oblouky rádi jezdíte.

Délka lyží

U lyží pro krátký oblouk volte spíše kratší délku (postava – 15 až – 20 cm), lyže pro dlouhý oblouk vybírejte delší (– 5 cm až na výšku postavy). Závodníci pak mají lyže pro Super G či sjezd i delší, nežli je výška jejich postavy.

 Orientační tabulka vhodné délky sjezdových lyží pro dospělé v CM


Obecně platí, že kratší lyže jsou točivější a ovladatelnější, dlouhé lyže zase lépe drží směr. Pokud budete váhat mezi dvěma délkami lyží, přihlédněte také k hmotnosti – pokud jste těžší, vezměte delší lyže a naopak.

Camber vs. rocker - prohnutí lyží

V posledních sezónách začali výrobci pracovat také s podélným prohnutím lyže. Do konstrukce lyží určených na sjezdové tratě, která až dosud vycházela z vyklenutí, které kulminuje pod středem lyže – tzv. camber  - se začala vkrádat technologie rocker, tedy ohnutí špičky a patky lyže od podložky směrem vzhůru.

Rocker byl dříve doménou lyží určených mimo sjezdovku, kde zajišťoval „vyplouvání“ lyží z měkkého sněhu. Výrobci však zjistili, že rocker usnadňuje zahájení oblouku, a tak ho začali s úspěchem využívat i u lyží na upravené tratě. Obvykle ovšem na menším procentu délky lyže a pouze na špičce.

Nejdále zašla značka Elan, jejíž modely z řady Elan Amphibio kombinují na jedné lyži obě prohnutí. Amphibio rozlišuje levou a pravou lyži a zatímco na vnitřní hraně každé lyže je uplatněno prohnutí rocker, na hraně vnější najdete camber. To usnadňuje správné zatížení vnitřní lyže, které je pro mnoho lyžařů problémem.

Pokud hledáte lyže spíše do volného terénu vybírejte s větším rockerem, naopak na upravené tratě kombinující camber a rocker, případně jen s prohnutím camber.

Vázání

Většinou dnes nakoupíte lyže v setu s vázáním.  Pokud si vyberete lyže bez vázání, je nutné vybrat si k nim odpovídající lyžařské vázání. Důležité je zejména dostatečnou vypínací sílu vázání. Pro lyže, na nichž budete jezdit rychle a agresivně, budete s přihlédnutím k vaší hmotnosti potřebovat vázání s vypínací silou 12 – 14. Pokud jezdíte rekreačně, postačí většinou vypínací síla 10.