PRAVIDELNÝ SERVIS

Lyže jsou jako vaše auto – potřebují pravidelnou údržbu, aby byl jejich chod hladký. Doporučujeme, abyste na začátku každé sezóny poskytly vašim lyžím plný servis. A čím více lyžujete, tím více vaše lyže budou potřebovat údržbu, zvykněte si na to. Jedná se o opravu a úpravu skluznice, ostření hran, voskování a kontrolu vázání odborníky pro zajištění vaší bezpečnosti.

Většina z vás asi nevlastní brusku skluznic nabo testovací přístroj na vázání a pokud jste ručně nestáhli kilometry ocele při ostření hran, pak je možná lepší nechat tuto práci profesionálům. Aby však vaše lyže zůstaly ve skvělé kondici, existuje několik základních kroků, které mohou udělat mnozí z vás.

KONTROLA

Čas od času si lyže zkontrolujte kvůli poškození a opotřebení. Při takové kontrole je důležité udělat několik věcí. Zaprvé nechte lyže po použití důkladně vysušit, to brání vzniku koroze na hranách. Dále zkontrolujte skluznici, zda není poškozená, a rozhodněte, jestli potřebuje voskování. Znakem pro zdravou skluznici je hladká a lesklá svrchní vrstva. Pokud vidíte šedé skvrny (zvláště na černé skluznici), znamená to, že lyže potřebuje vosk.  

Dalším krokem je kontrola hran, zda potřebují broušení. Možná to zjistíte při lyžování, ale kontrolu si můžete udělat také ručně. Jedná se o ten samý princip jako na pneumatikách vašeho vozu. Pokud jsou již opotřebené, stále na nich můžete jezdit, ale nebudete mít tu samou přilnavost a ovladatelnost jako u nových pneumatik. Opatrně po hraně přejeďte prsty a zjistíte, zda je hrana hladká. Pokud narazíte na drsnější místa zvaná otřep, je potřeba hrany upravit. Pro zjištění ostrosti hran přejeďte hranu zadní stranou nehtu. Jeho malé množství by se mělo hranou obrousit.

Hrany se časem tupí, ale jak rychle k tomu dojde, záleží na několika faktorech. Důležitou roli hraje počet dní, které strávíte na sněhu a struktura sněhu. Technický sníh je agresivnější než přírodní sníh a opotřebovává hrany rychleji. Obecně se dá říct, že hrany drží dobře po dobu průměrně deseti dní lyžování na přírodním sněhu a polovinu této doby na technickém sněhu nebo ledovém podkladu. Závodníci nebo náročnější uživatelé si hrany upravují častěji. Hrany odolají mnoha broušením, takže šance, že běžný uživatel spotřebuje veškerý materiál na hranách, je minimální.

Posledním krokem v inspekčním procesu je kontrola poškození. Svou pozornost zaměřte na místo, kde se potkává hrana a boční hrana. Po nějakém čase se může stát, že konstrukční lepidlo v lyži ubude, mezi hranou a boční hranou vznikne mezírka a do lyže se může dostat voda nebo vlhkost. Stává se to zřídka, ale pokud se tento defekt najde brzy, může se lyže opravit. V tomto momentě můžete také zkontrolovat své vázání. Zkontrolujte všechny tvrdé části, zda jsou neporušené, a části, kde se bota dotýká vázání, jsou čisté a bez jakýchkoli úlomků.

OPRAVA POŠKOZENÍ

Bohužel žádná lyže není imunní vůči poškození. Stromy, kameny a raily v parku většinou v tomto boji zvítězí. Oblastmi, kde dochází nejběžněji k poškození, jsou skluznice a hrany. Poškození je typicky způsobené něčím jiným, než je sníh. Škrábance na hranách a poškození skluznice si přivodíte take nárazy na railech a boxech v lyžařských parcích.

Drobné škrábance a rýhy na skluznici je možné docela dobře opravit. Malá i větší poškození možná budou vyžadovat vykrojení části skluznice a nahrazení novou. Na opravu menších poškození poškození můžete stačit sami, ale raději nechte menší i větší opravu vašemu servisu.

Oprava hran je obávanější činností. Když kontrolujete hrany, dívejte se po škrábancích, deformacím a kazech. Většina z nich a i určité typy deformací se dají opravit. Pokud chybí část hrany, možná už neopravujte, je čas začít vybírat nový pár lyží.  

 

VLASTNÍ PÉČE

HRANY

Pokud se nevyznáte v péči o vaše hrany, ZDE zde nabízíme několik věcí, které si v rámci údržby lyží můžete udělat sami, ale které rádi uděláme za Vás. Nezapomeňte na důležitou věc týkající se materiálu hran. To, co jednou odeberete, již nemůžete vrátit zpátky. Je tedy opravdu dobré vědět, co děláte.

Na úpravu hran používáme ruční diamant téměř vždy, když lyžujeme. Ten pomáhá odstranit drsnější místa zvaná otřep, která mohou způsobit zachytávání, a udržuje ostrost hrany. Cílem tohoto kroku je odstranit malé nedostatky na hranách, aniž by bylo ovlivněno nastavení lyže. Během postupu se musí dbát na to, aby se hrany nezbrousily a nezměnilo se nastavení. Pomoct vám zde mohou svorky a úhlovač. Po úpravě hran diamantem, bude hrana hladká a ostrá.

SKLUZNICE

U skluznice se údržba týká dvou hlavních charakteristických oblastí– struktury a impregnace voskem. Struktura jsou malé drážky vyřezané do skluznice lyže kamenem, díky které lyže lépe po sněhu kloužou. Vosk také přispívá ke skluznosti, ale má mnohem menší životnost. Abyste dosáhli dobrého skluzu, měly by být vaše lyže navoskovány každých pár dní lyžování.

Navoskovat lyže dokáže téměř každý. Nezapomeňte provést úpravu hran před voskováním, jinak budete mít pilník plný vosku a znehodnocený. Budete také potřebovat speciální žehličku, pokud se vám nelíbí oblečení pokryté voskem. Pokud tedy máte lyžařský vosk, žehličku na lyže, plastovou škrabku a kartáč doma, jste připraveni si své lyže sami navoskovat!

1st - Vykartáčujte skluznici speciálním kartáčem, abyste odstranili nečistoty nebo prach a otevřeli strukturu. S výběrem toho nejlepšího kartáče vám pomohou ve specializovaných prodejnách.

2nd - Pomocí žehličky nakapejte vosk na skluznici, rozetřete rovnoměrně po celé délce lyže až bude skluznice celá pokrytá. Ujistěte se, že je žehlička nastavena na správnou teplotu pro typ vosku, který používáte (informace o teplotě je na obalu vosku). Dávejte pozor, abyste skluznici “nespálili”, žehličkou neustále jezděte po celé délce lyže.

3rd - Pokud připravujete lyže pro váš další den na kopci, použijte plastovou škrabku a odstraňte kompletně vosk ze skluznice. Když je vosk zcela odstraněn, přeleštěte skluznici, až je lesklá a hladká.

USKLADNĚNÍ

Pokud ukládáte lyže mezi použitím, důkladně je utřete suchým hadříkem a uložte na suchém místě. To zabraňuje vzniku koroze na hranách a jiných kovových částech vázání. To samé udělejte také pro dočasné uskladnění během zimy a mimo sezónu, přes léto. Lyže by měly být uloženy na suchém místě a neměly by být vystaveny slunečnímu záření a nadměrnému teplu.

Než své lyže uskladníte na léto, je dobré se před tím postarat o hrany a skluznici. Postupujte podle kroků pro kontrolu a poznamenejte si, jakou práci vaše lyže potřebují. V případě potřeby upravte hrany, zaplňte poškození skluznice a naneste na skluznici dostatečnou vrstvu vosku, která pokryje také hrany. To pomáhá uzavřít skluznici před jakoukoli nečistotou, prachem nebo úlomky a chrání hrany.

VÁZÁNÍ

Když kupujete pár lyží, pravděpodobně máte i sadu vázání, která byla buď u lyží jako set nebo je jinak získaná. Vázání by mělo být připevněno certifikovaným technikem, neboť musí splňovat určité bezpečnostní kroky. Zaprvé musí být řádně nastaveno na velikost lyžařské boty. Každá bota má označený střed a informaci o délce podrážky v milimetrech. Vázání musí být nastaveno na odpovídající délku. Druhým krokem je správné nastavení vypínací síly, tedy DIN. To závisí na výšce, hmotnosti, věku, délce podrážky a lyžařských schopnostech jedince. Elan doporučuje, nechat si funkci vázání zkontrolovat technikem každou sezónu.